Варикозне розширення вен, лазер в судинній хірургії

Варикозне розширення вен нижніх кінцівок відноситься до одного з найпоширеніших захворювань периферичних судин, відомих суспільству з давнини. За оригінальним висловом J.van der Stricht (1996), варикозна хвороба стала «платою людства за прямоходіння і вертикальний спосіб життя».

Варикозна хвороба нижніх кінцівок займає перші позиції серед хірургічної патології судин. Рідко кому з тридцяти- й сорока-річних людей незнайомі тяжкість у ногах, набряки, відчуття втомленості. Здебільшого ми не замислюємося, що такі симптоми можуть свідчити про серйозні порушення кровообігу, запалення та утворення тромбів.

Більшість людей вважає варикоз лише естетичним недоліком, що лікується гепариновою маззю та народними методами й не поспішає на прийом до фахівця. Це захворювання викликане незворотними змінами стінки підшкірних, перфорантних, глибоких вен і їх клапанів, має спадкову схильність і хронічний, постійно прогресуючий перебіг. На тлі прогресування варикозу розвиваються трофічні розлади шкіри та підшкірної клітковини аж до утворення паратрофічної мікробної екземи і хронічних мокнучих виразок у нижніх третинах гомілок. На початку захворювання розширені судини появляються в ділянці розташування уражених клапанів. У подальшому вена розширюється і починається скидання крові на інші слабкі вени. Таким чином, порушується нормальна циркуляція крові в нижніх кінцівках. При прогресуванні варикозного розширення вен виникає застій крові у тканинах, який, у свою чергу, викликає появу набряків, гіперпігментації (потемніння) шкіри та трофічних виразок на ногах.

231

Варикозна хвороба зустрічається у 26-38 % жінок і 14-20 % чоловіків працездатного віку. У наш час простежується тенденція до збільшення кількості хворих і поширеність патології серед осіб молодого віку. Захворювання знижує якість життя пацієнтів, починаючи від косметичних і естетичних проблем на ранніх стадіях і закінчуючи важкою інвалідизацією при розвитку трофічних порушень та виразок. Сприяє цьому низька фізична активність або надмірне захоплення силовими вправами, тютюнопаління, алкоголь, незбалансоване харчування. Погано впливають і дієти, при яких людина то різко втрачає, то набирає вагу. У групі варикозного ризику – ті, хто має сидячу роботу, чи, навпаки, довго мусить стояти – хірурги, масажисти, дантисти, перукарі, продавці, вчителі тощо. В обох випадках в організмі виключається такий важливий механізм як м’язево-венозний насос, що призводить до венозного застою і може спровокувати виникнення варикозної хвороби. У жінок варикозне розширення вен нерідко прогресує після вагітності й пологів

Лікування треба починати не тоді, коли на ногах вже з’являються варикозні вузли, а при появах судом, набряків, болю. Адже це вже свідчить про венозну недостатність, що призводить до недостатності кисню у тканинах (гіпоксії) та порушення їх живлення. Запущена варикозна хвороба викликає дерматити, екземи, трофічні виразки, як зазначалося вище. У варикозно розширеній вені може виникати запалення і тромбоз, а це вже пряма загроза життю людини. Починати лікування варикозної хвороби ніколи не пізно, але ймовірність успіху буде максимальною, якщо ви звернулися на початковій стадії. Нажаль, на світі не існує жодної чудодійної таблетки чи мазі, котра раз і назавжди вилікувала б варикозну хворобу. Людина має запам’ятати: щоб захворювання не прогресувало, їй треба змінити увесь свій спосіб життя – умови праці, відпочинку, харчування. Прекрасний оздоровчий ефект дає плавання, яке розвантажує нижні кінцівки, поліпшує венозний відтік. Корисні таким хворим хода (особливо скандинавська), їзда на велосипеді, але тільки у компресійному трикотажі – колготи, панчохи, гольфи продаються в салонах медичної техніки (не в аптеках!). А ось гірськими лижами, сауною, силовими вправами захоплюватися не варто, бо посилите хворобу. Харчування хворих на варикоз має бути повноцінним, з обмеженням солі та спецій і підвищеним вмістом вітаміну  С та рутину.

Науково-технічний прогрес привів до революції в лікуванні варикозної хвороби. Сучасна методика лікування варикозної хвороби має бути мінімально травматична, давати високий косметичний ефект, зводити до мінімуму час перебування у стаціонарі чи виконуватися у амбулаторних умовах, давати добрі функціональні результати. Цим умовам, поєднання високої ефективності та мінімальної інвазивності у повному обсязі відповідає ендовенозна лазерна коагуляція (ЕВЛК).

6

Лазерне лікування варикозної хвороби не поступається за ефективністю класичним операціям. Також ендовенозну лазерну коагуляцію вен широко і з успіхом застосовують для лікування трофічних виразок.

879

Перевагами класичного методу є:

– безболісність – проводиться під місцевою анестезією;

– маніпуляція проводяться під ультразвуковим контролем, що дозволяє уникати більшості ускладнень та оптимізувати об’єм втручання;

– висока ефективність;

– відмінний косметичний ефект – виконується без жодного розрізу;

– легкий період відновлення, коли зразу ж після виконання операції пацієнт може самостійно залишити медичний центр і в короткому часі приступити до своєї звичної діяльності (в середньому пацієнт перебуває у клініці півтори-дві години).

Ви маєте можливість позбутися цієї хвороби, як на початкових стадіях (телеангіоектазії – судинні зірочки), так і в запущених стадіях (трофічні виразки).  Також у нас є ВИСОКОКЛАСНЕ ультразвукове обстеження вен нижніх кінцівок при варикозі. Однією із переваг нашої клініки є те, що пацієнти отримують безкоштовне річне спостереження за результатами проведеного лікування, яке включає ультразвуковий контроль, а метою лікування є повне усунення варикозного синдрому.